Mi az a mindfulness?
A mindfulness maga a tudatos jelenlét. Tudatosan jelen vagyunk abban, ami itt és most történik velünk – a testünkben és a tudatunkban. Amikor belső történéseinkre figyelünk, lehetőségünk nyílik rá, hogy tetten érjük az automatikus reakcióinkat – ha pedig ez megtörténik, esélyt kapunk rá, hogy kilépjünk a programozottság világából, és tudatos döntéseket hozzunk. A mindfulness azoknak szól, akik nyitottabb, őszintébb életre vágynak.
Mi az MBSR?
MBSR = Mindfulness-Based Stress Reduction, azaz mindfulness alapú stresszcsökkentő program, amely egy Jon Kabat-Zinn és munkatársai által kidolgozott 8 hetes tanfolyam, amely ötvözi a buddhista meditációs tradíciót, a hatha jógát és a modern tudományos ismereteket, különösen a stresszelméleteket és a neurológia legfrissebb eredményeit.
Neked szól ez a program, ha
-
a stressz erősen meghatározza a mindennapjaidat;
-
folyamatosan agyalsz, pörögsz és nehezen kapcsolsz ki;
-
nem igazán tudsz annak örülni, ami van;
-
azt érzed, az élet csak elrohan melletted;
-
érdekel a meditáció és megtanulnád az alapjait.
Az MBSR programok eredményességét számos tudományos kutatás támasztja alá. A résztvevők már a 8 hét után érezhető változásokat érzékelnek. Néhány példa ezek közül: nyugodtabbá, megfontoltabbá válhatnak, felismerhetik a stresszt okozó mintázataikat és tudatosabb döntéseket hozhatnak, csökkenhetnek a stressztüneteik (pl. alvászavar), csökkenhet a fájdalomérzet, könnyebben mehet az elengedés stb. Összességében kevesebb szenvedéshez vezethet a program.
Az MBSR a szó hagyományos értelmében nem terápia, még csak nem is tanácsadás, inkább önmagunkkal való törődés. Jon Kabat-Zinn szerint, aki meditál, az önmagát gyógyítja.
Milyen témákkal foglalkozunk egy 8 hetes MBSR programon?
-
Bevezetés a mindfulnessbe. ’Automata pilóta’ üzemmódunk és annak hatásai az életünkre.
-
A tudatos jelenlét „Hogyan?”. Észlelésünk és a stressz kapcsolata.
-
A jelenlét öröme. Viszonyunk a kellemeshez.
-
Kíváncsiság és nyitottság: odafordulás a nehézségeinkhez és a tapasztalataink teljeségéhez.
-
Tudatos válaszadás a stresszre. Új utak keresése.
-
A kommunikáció tudatossága. Békés viszony önmagunkkal és másokkal.
-
Tudatos életmód kialakítása, tudatos döntések.
-
Hogyan tudnék gondoskodni önmagamról? Hogyan tovább?
Mire számíts, ha csatlakozol?
8 héten át hetente egyszer tartunk egy 2,5 órás foglalkozást, s szinte minden héten megtanulunk és gyakorolunk egy-egy meditációs technikát. Emellett gyakorlati tudást is szerzünk a tudat és az érzelmek működéséről. Bár ez csoportos tanulási forma, de a munka lényegi részét mindenki otthon, önmaga végzi, az egyes technikákat mindenki egyedül gyakorolja. Akkor érdemes csatlakoznod, ha a tanfolyam időtartama alatt a hét legalább hat napján napi minimum 30 percet tudsz önmagadra szánni. Akkor érdemes eljönnöd a tanfolyamra, ha ezt tudod vállalni.
Fontos az elköteleződés: csak akkor derülhet ki, hasznos-e számunkra ez a módszer, ha mindennap, rendszeresen, több héten át gyakorolunk. Ha izmokat akarunk növeszteni, kitartóan kell sportolnunk. Ha tudatosságunkat, tudatos jelenlétünket akarjuk erősíteni, akkor hasonló kitartással kell a meditációkat is gyakorolnunk. Mire vége a tanfolyamnak, egészen biztosan tapasztalni fogunk valami változást az életünkben. Valamint kialakul egy elképzelésünk arról, hogy mely technika vagy mely technikák a leghasznosabbak a számunkra, és hosszú távon abban, azokban mélyülünk el.
Aktuális
mindfulness programok
Jelenleg egyéni mindfulness oktatásokat tartok.
„Mindenkinek javaslom a tanfolyamot, aki úgy érzi, hogy elveszik a mindennapokban, az események elsodorják és nincs kontrollja felettük. A tanfolyam segít abban, hogy megtanuljunk megállni és csak magunkra figyelni, miközben kapcsolatba kerülünk az érzéseinkkel, az érzeteinkkel. Ehhez nemcsak gyakorlati tapasztalatot, de elméleti tudást is kapunk. A 8 alkalom pedig elegendő arra, hogy ez ne csak egy pillanatnyi fellángolás legyen, hanem a mindennapjaink részévé váljon.”
KA